Rozhodli jsme se zmladit les všem dostupnou, osvědčenou a nenákladnou metodou obnovy lesa, sázením/setím semen žaludů a zveme Vás k tomu také.

Žaludy teď leží pod hromadou listí a hlíny v lesích a parcích pod duby. Stačí je nasbírat, klackem dělat na procházce díry a vkládat je do nich. Trochu je zahrábnout hlínou a zbytek nechat na přírodě.

Pokud se nacházíte v cizím lese a chtěli byste z něj žaludy a jiná semena odnést a zasadit jinde, dle zákona Vám musíme doporučit, abyste se nejprve na podobném chování domluvili s majitelem lesa. Pokud byste podobou akci chtěli udělat na stejném místě, tedy zasít je na místě sběru, je to dle zákona v pořádku a nikoho informovat nemusíte. Vždy jde o množství a tento zákon jen chrání les před případným obíráním jeho plodů, které přirozeně patří k mateřským stromům.

Setí popadaných žaludů a dalších semen je skvělou zkratkou k jejich vyklíčení a zakořenění dříve, než by je na povrchu snědla zvěř. Lesní zvěř musí také něco jíst, ale je určitě zdravé, když se část semen dostane tímto způsobem do země a vyrostou z nich nové stromy, které v budoucnu poskytnou více potravy pro celý ekosystém lesa, včetně kyslíku.

Můžete toto dělat také s kaštany, bukvicemi, semínky olše, javorů a dalších stromů dle možností a lokality.

My jsme na podzim 2020 sbírali žaludy, které jsme pak seli po soukromých pozemcích na předem dohodnutých místech.

Nasbírali jsme dvě bedny plné žaludů, při čemž jedna vážila 30 kg, tj. 60 kg žaludů. 1 kg žaludů je v průměru dle typu dubu 100 kusů. 1 kg žaludů dubu zimního je cca 90-120 ks, dub letní bývá větší, takže 80-110 ks.

Takže ke všem dosud zasazeným stromům v České republice, kterých je k dnešnímu dni krásných 14.200 kusů, jsme pomohli do země ještě zhruba 6.000 naklíčených žaludů, což je super pocit. Zbytek necháváme na přírodě, jak se jich ujme.

Po prokliku na fotku se fotka zvětší pro lepší rozlišení

Určitě něco podobného vyzkoušejte, pokud jste ještě nezakusili ten pocit, stojí opravdu za to.

Pokud budete mít chuť připojit se k našim veřejným sázecím akcím, budeme moc rádi, všechno Vám poskytneme, ukážeme a naučíme Vás něco nového, co Vás rozhodně obohatí.

Přihlásit se k nim můžete prostřednictvím událostí na naší facebookové stránce Home for Trees a/nebo sledovat jejich přehled v našem KALENDÁŘI AKCÍ.

Těšíme se na osobní setkání s vámi všemi kdekoliv a kdykoliv a děkujeme Vám za přízeň, otevřenost a podporu české přírodě!

Váš tým Home for Trees ♥

Na videa z našich sázecích akcí se můžete podívat ZDE. 🙂 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*