I když se může zdát, že v lednu všechno spí, právě teď v našich zeměpisných šířkách dozrávají semínka olše a lípy. Pokud se vydáte ven a máte chuť si jich pár nasbírat a umožnit jim zasazením vyšší šanci k uchycení, udělejte to.

Můžete je sebrat ze stromu, udělat klackem v okolí do země důlek, vložit semínko a zahrábnout, nebo si je jen tak vzít do dlaně a při procházce krajem je rozsévat a nebo si jich pár vzít domů, nechat je naklíčit a pak zasadit sazeničky. Doporučujeme vyzkoušet všechny postupy, neboť nikdy nevíte, co se chytne lépe.

Olše lepkavá                                                       Lípa velkolistá

 

 

 

 

 

Jak na domácí naklíčení suchých semen

Dejte do truhlíku zeminu a do ní semínka, která průběžně zalévejte. Až semínka vyklíčí přesaďte je na vhodné místo do země. Pokud je budete dávat do volné přírody, doporučujeme udělat kolem každého stromku oplocenku proti okusu zvěří. Pokud jich budete dávat více na jedno místo, lépe se hodí oplocenka kolem celého vysázeného území, než kolem každého jednotlivého stromku.

Pokud jich máte hodně, můžete je nechat vyklíčit ve velkém otevřeném pytli se zeminou. Důležité je nenechat je vyschnout.

Určitě neberte semínka ze soukromých lesů, ale vždy na známých místech o kterých víte, že se sběrem několika semen nemá majitel problém. K tomu jsou vhodné například stromy podél cest, které častěji patří obci.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*