Naklíčené žaludy – březen 2009

V článku Čas na sběr semínek stromů, jsme vám ukázali postup, jak můžete sami pracovat se semínky a začít si pěstovat vlastní stromy zadarmo. Dnes v tom budeme pokračovat a ukážeme vám, jak vypadají naklíčené žaludy a co dál s nimi.

Žaludy jsou plodem dubů, který má velkou spoustu léčivých účinků. Odvar z jeho kůry, kterou seženeme nejlépe ze stromů určených ke kácení nebo v lékárně, se léčí nejen kožní záněty a hemeroidy, ale má schopnost tlumit a účinně zastavovat krvácení, působí na zmírnění nadměrného menstruačního krvácení a zastavuje střevní katar a průjem.

Žaludy sbírejte na jaře, pod zdravým, vám příjemným stromem, pouze ty tvrdé, prsty nepromáčknutelné a bez viditelné plísně. Nejlepší jsou ty již mírně naklíčené, neboť na nich jasně vidíte, že žijí a jsou připraveny k rozpuku – viz obrázek nahoře.

Nasbírejte si v lese půdu, kterou následně dejte na misky pod květináč/kořenáč a žaludy na ni rovnoměrně rozprostřete. Zalijte a nechte venku vyklíčit. Během dvou týdnů nebo podle počasí, začnou žaludy kořenit a tudíž jsou připraveny k sázení.

Vyberte si vhodné místo, kde budou moci zůstat i jako dospělé stromy.

Sázejte je do skupinek, rovnoměrně od sebe, ať mají místo vyrůst a roztáhnout větve do všech stran.

Přidejte k nim také jiné druhové kamarády, ať vytvářejí přirozená, biodiverzní společenství, která jsou pro ně velmi zdravá a přínosná.

Stromy totiž mezi sebou vytvářejí a udržují vztahy, pomáhají si, komunikují a chrání se navzájem.

Mísy s lesní půdou a naklíčenými semínky javoru a žaludy

1 comment

  1. U nás bohužel staleté duby pokáceli..Ráda bych vysadila nové na vhodných místech, ale bydlím v bytě bez balkonu. Bude vadit, pokud nechám žaludy vyklíčit v místnosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*