Pěstování stromků z pecek je jednoduché a je to i větší radost. Podělíme se s vámi o postup v jednotlivých krocích, abyste si to mohli vyzkoušet sami.

Začínáme výběrem stromu, který by měl být zdravou, nejlépe starou odrůdou stromu. Důležité je, aby se Vám strom líbil a chutnaly Vám jeho plody.

Pak vypeckujeme zdravé kusy ovoce. Pecky by měly být také zdravé.

Ponoříme pecky do nádoby s vodou a ty, které vyplavou na hladinu vyřadíme, neboť tyto neobsahují jadérko.

Nyní máme dvě možnosti:

1. – Dáme pecky ROVNOU DO ZEMĚ. Buď ven na zahradu a nebo do bedýnky, většího květináče či truhlíku. V takovém případě musíme pamatovat na to, že pecky, aby začaly klíčit, musí projít fází chladu, takže pokud je máme v nádobách, musí být venku (hlavně přes zimu – nebo tu zimu strávit aspoň v chladném sklepě).

2. – Pokud se rozhodneme pro podzimní nebo jarní výsev, musíme pecky nejdříve vysušit, aby neplesnivěly. Stačí je dát do bedýnky (papírové, plastové s dírami), na plech nebo na síta a umístit je do stínu. Velmi prudké slunce by jadýrka uvnitř mohlo přesušit. A když jsou suché, uskladníme je doma v prodyšném obalu – krabice, papírová taška, plátěná taška.

Pokud chceme sázet pecky do země na podzim (konec září/říjen/listopad/začátek prosince, než začne být půda zmrzlá), tak je zasadíme do předpřipravené díry a zahrneme hlínou. Jablka a hrušky je možné pěstovat rozhozením drti po moštování a jemného zahrábnutí. Pecky se přihrnují zeminou na 3 až 4 násobek své velikosti. U podzimních výsevů je větší riziko, že nám je začnou baštit hraboši nebo ptáci, ale zase nemusíme řešit uložení semen přes zimu, máme jistotu, že semena dostanou vláhu a na jaře pak mají semenáčky rychlejší start.

Pokud se rozhodneme pro jarní výsev, tak je nutná tzv. stratifikace (pecky musí projít určitým obdobím chladu). Různé ovoce má tuto dobu různou. Smíchají se pecky s vlhkým pískem a uloží se do chladného sklepa nebo zahrabou do země. Pak se na jaře vysadí (březen/duben/ve vyšších polohách také květen) Kde víc mrzne, je lepší počkat, aby mráz mladou rostlinku nespálil. U plodů ořešáku se osvědčilo namáčení semen ve vodě po dobu 7 až 14 dnů před jarním výsevem.

Následuje radování se z mladého stromku a v obdobích velkého sucha občasné zalévání v místech, kam dopadá stín jeho koruny.

Pokud chcete stromek přesazovat, je vhodné tak učinit do jeho až dvou let. Pak se začíná tvořit kůlový kořen, který je velmi důležitý pro zásobování vodou. Díky němu strom dokáže přežít i větší sucha bez pomoci.

Vyzkoušejte pecky jablek, hrušek, švestek, třešní, broskví, ořechů, ale třeba také exotické citróny, mandarinky nebo avokádo.

Jaké budou plody?

To není jisté. Pokud chcete mít jistotu, tak si stromek můžete přeroubovat, ale my věříme raději přírodě a těšíme se, čím nás překvapí. Každopádně jsem narazili už na dost stromů vyrostlých ze semen a měli velmi chutné plody.

Nedoporučujeme pěstovat stromky z pecek koupených plodů v běžných obchodech, neboť se jedná o hybridní odrůdy (F1), které si neuchovávají své vlastnosti, nejsou geneticky stabilní, vyrostou z nich jedinci různorodých a povětšinou horších vlastností, budou méně rezistentní vůči chorobám, s menšími výnosy a velikostí plodů. Navíc plody (a jejich pecky) z běžných obchodů nepocházejí z vaší zahradě blízkému místu (nadmořské výšky, skladbě půdy a počasí), tudíž se stromu nebude celkově dařit.

Pokud se chcete inspirovat také dalšími informacemi, mrkněte na články:
Semenáčové broskve a Stromy z pecek a jadérek a také doporučujeme FB stránky Pecek z Moravy pro zemi plnou stromů, z jejichž postu jsme tento článek připravili a od nichž také bereme pecky k sázení v oblasti jižní Moravy. Děkujeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*