V období sucha je sečení pro rostliny a půdu poškozující až likvidační. Během dlouhodobého sucha je proto lepší plošné sečení vůbec neprovádět, neboť delší vegetace lépe zadržuje vláhu, pomáhá biodiverzitě a neničí půdu.

Pokud máte zahradu a milujete motýly, včelky a přírodní kvítí, doporučujeme vyhradit si tzv. květinové pásy, které nebudete sekat nebo jen 2-3x za sezónu, kam se budou slétat za potravou. Přirozené luční kvítí (plevel) a tráva navíc udrží v zemi vláhu.

Krátce střižený trávník (anglický trávník) si ponechte například jen pro tzv. odpočinkovou zónu, kde si budete chtít posedět v lehátku, lehnout na deku, dát dětem bazén nebo trampolínu nebo udělat záhonky.

Nepoužívejte chemická hnojiva, která hubí rostliny. Ani na trávník, ani na “plevel”. Ničí půdu a vše živé v ní a dostávají se do spodních vod.

Zapomeňte na hnojení trávy, aby více rostla, následné sekání dvakrát týdně, aby nebyla dlouhá, následné placení za odvoz trávy, když nemáte kompost, na drahé zavlažovací systémy či plýtvání vodou na jeho zalévání když neprší.

Zapomeňte na nesmyslné hrabání listí z trávníku na podzim, které tvoří přirozenou pokrývku, která zadržuje vláhu v půdě a chrání tak stromy a keře a rozložením se vytvoří výživný kompost, který obohacuje půdu o cenné látky. Spadané listí navíc chrání kořeny stromů a keřů před mrazem a poskytuje úkryt mnoha pro půdu důležitým živočichům. Ušetříte tak navíc za rozdrcenou kůru nesmyslně pokácených stromů (mulč).

Vše je velmi jednoduché pro všechny zúčastněné, pokud nasloucháme přírodě, pozorujeme jí a s pokorou ji následujeme. Pokud se postavíme na první místo nad vše a přetváříme nerozumem přírodu k obrazu svému, vždy si podřezáváme vlastní větev.

Na našem Facebooku Home for Trees najdete naše květinové pásy pro hmyz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*